Génius své doby

5. září 2011 v 14:19 | Keigh

Milé děti,

nevím, jak jste hudebně naladěné, co posloucháte a co se vám líbí. Já mám slaabost pro progress rock, mixnutý punkem, emem, někdy i popem, když je dobrý text. Mezi mé oblíbence patří určitě třeba My chemical romance kvůli umění vyprodukovat super progress, Green day, kvůli otevřené kritice, Fall out boy pro jejich názory, staří Simple plan, protože byli jedni z těch, kteří utvářeli posmoderní rock, Sum 41 pro jejich rebelský punkrock, 30 secondst to mars pro jejich imaginaci a Lostprophets, protože dokázali skloubit všechno, co se mi líbí - text i melodii, kytarová sóla, progress, imaginaci, názor, kritiku, metaforiku.

Ale víte, co mají všechny tyhle rockové kapely společné? Jednu kapelu, kterou vyvrcholil moderní rock. Jsem si jitá, že tuhle hudební legendu znáte všichni, a nemyslím Beatles, ani Rolling stones, ani nic podobného. Tohle je opravdu stará generace, jasně, znáte názvy obou kapel, ale pustíte si je? Znáte alespoň některé jejich písničky? Já ne. Opravdu ne.

Zato kapelu a člověka, o kterých píšu, zná myslím mnoho lidí i z naší generace a mnoho z nás zná jejich písně i alba zpaměti, jsou pro ně génii ve svých oborech a nedají na ně dopustit a skřípají zuby, když se někdo pokouší o jejich coververze.
Frotman kapely Queen, Freddie Mercury, by měl dnes 65. narozeniny. Nechci ze sebe dělat prvotřídního fanouška, nejsem ani fanoušek patetických gest a fanatických výkřiků, ale Freddie a jeho kapela udělali pro hudební scénu v mých očích naprostý zlom. Každý cítí jinak, pro každého je hrdina někdo jiný, ale - Queen udělali pro rock strašně moc, to myslím nemůže nikdo popřít.

Pro mě osobně byl, je a bude Freddie vždycky super frajer. Byl bisexuál, potrhlý, podivný, šokující, ale neporazitelný velikán své doby a naprostý génius. Možná si to myslíte, možná ne.


Ale ráda bych, abyste si pustili tuhle písničku, poslechli si ji od začátku do konce. Nedělali nic, jen si ji poslechli, mlčeli, seděli a zírali na tohle video. Zemřel rok před tím, než jsem se narodila. On si zaslouží, aby o něm věděla i moje pravnoučata.

Moc vám děkuju

Je to snad jejich nejznámější píseň. Poslouchejte, o čem zpívá. Kolik kombinuje stylů a melodií. Pokud tohle není genialita, co je?


Moje nejoblíbenější je však jiná. Miluji Barcelonu, město umělců. V 92. roce, když jsem se narodila, se v Barce konaly olympijské hry. Freddie na počest Barcelony složil dokonce operu. Má nejoblíbenější píseň se tedy jemnuje stejně jako nejkrásnějeá město na světě (pro mě): Barcelona


Vaše celý den Queen poslouchající a truchlící
Kayleigh
 


Komentáře

1 yellow | Web | 5. září 2011 v 15:41 | Reagovat

Já se sice nepovažuji za fanouška Queenů, a ani se za něj považovat nemůžu, ale od té doby, co jsem v pěti letech poprvé slyšela Made in heaven, se k nim vždy po nějaké době vracím. Ale vždycky jen na kratší dobu, protože dlouhodobě je nedokážu poslouchat, aby mě pořád nepronásledovala myšlenka "Freddie už není". No a před pár týdny jsem se k nim zase vrátila a dneska ráno, jako by mě palicí uhodili, mě napadlo "dneska by bylo Freddiemu pětašedesát". Takže od rána poslouchám Made in heaven a přemýšlím, jak dokázali stořit něco tak geniálního.

2 Kana~♥~ | Web | 5. září 2011 v 15:57 | Reagovat

Se opovaž to napsat a neukázat mi to. nebo žádní usměvavý chlapci nebudou...ne já chci taky vidět úsměv na jejich tvářích XD

3 Kiruška | Web | 5. září 2011 v 16:19 | Reagovat

Jo oni byli frajeři...a jako že toho hodně dokázali, občas si je také moc ráda poslechnu =) jejich písničky mají, co do sebe =)

4 werisekk03 | 20. dubna 2012 v 15:03 | Reagovat

Jééé já taky miluju Queen a Barcelonu O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama