Given a chance 140., Jednoduché.

8. ledna 2017 v 17:14 | Kayleigh |  Given a chance
Zdravím vás, moje špenátové hlavy,
víte, jaký je rozdíl mezi lingvistou a právníkem? Jeden stůl z IKEA. Za beta děkuju Narci.Ben měl od svých osmi let zcela novou prioritu: Luka. Byla jeho práce jej chránit a podporovat a dopřávat mu všechno, co by podle něj mělo být dítěti dopřáno. Nechtěl svého nejmladšího sourozence vydat hordě stejně starých dětí a dvěma nezodpovědným vychovatelkám. A to už vůbec nemluvil o jídle. Fuj, čaj s mlíkem. A drožďová polívka. Byl z toho na nervy. Pamatuje si, jak prosil matku téměř na kolenou, aby tam jeho Luka neposílala. Tehdy devítiletý Jack, už tehdy velmi sociálně schopný, však ve stejné době seděl vedle Lukovy postele a vyprávěl mu, jakou úžasnou zábavu si ve školce užije. Kolik tam bude dětí a hraček, co všechno ve školce budou dělat, jaké hry budou hrát, kam budou chodit, a s kým. Ben svůj boj samozřejmě prohrál. Matka potřebovala zpátky do práce a babička byla příliš nemocná, aby se mohla o Luka postarat. A když se Ben přiblížil k Lukovu pokoji, aby mu snad slíbil, že bude ochoten kdykoli pomoci, pootevřel dveře a zarazil se, když uslyšel Jackův hlas. A co víc, uslyšel Luka mu přitakávat. Kladl dětské otázky, smál se, těšil se. To Ben nedokázal pochopit. Ale smířil se s tím, co už mu Jack jednou naznačil. To, že Luka děsí silné osobnosti, neznamená, že se bojí lidí.

Dnes, o více než dvanáct let později, musí znova a znova souhlasit s tím, co si tehdá uvědomil úplně poprvé. Jack zná jejich Luka lépe, než se zná Luke sám, nebo než ho zná Ben. Vztah, který spolu jeho dva mladší sourozenci mají, je až heroický. Zatímco Ben neumí nic jiného než Luka uklidnit, a Jackovi dát zdatného soupeře, Jack Luka zná a ochraňuje jeho zájmy, a Benovi dává pocit nemesis. Nejenom co se jejich nejmladšího sourozence týče.

"Však ho znáš."

Jack nezareaguje a sleduje cestu před sebou. Jsou v polovině cesty, když Jack protáhne: "Mám z toho dobrý pocit."

Benova úzkost se zdvojnásobí. Přijde mu, jako by svého nejmladšího sourozence vůbec neznal. Není to dobrý pocit. Ale Jackovi věří. Navzdory jeho… řekněme kontrolované aroganci. Nebo je to možná jenom netečnost vůči některým aspektům sociálního života, který vede.

"Skoro jsem nedoufal, že to bude tak jednoduché."

Ben se nadechne, že něco řekne, protože tohle skutečně jednoduché nebylo, ale nakonec musí uznat, že na tom něco je. Ve své podstatě to vlastně úplně jednoduché bylo, protože se to obešlo bez asistence jak Benovy, tak Jackovy. Tedy… aspoň si to Ben myslí.

"To tys Louise poslal za Lukem, že?"

Jack se rozhodně využít svého práva nevypovídat. Protože ano, mohla to být jeho vina. Ale Michael přece není nic, co by mu u soudu bylo možné prokázat. A Louise zná. Nepráskne ho. A Jack musí uznat, že kdyby si měl vybrat partnera na vězeňské cele, raději by si vybral někoho, kdo by byl ochotný mu vykouřit. Kapitáni sobě. Tohle není historka, se kterou by se chtěl Benovi pochlubit. Nejspíš se pochlubí Lukovi, až na to s Michaelem přijde. A Jack si je jistý, že přijde. Přece jenom, Michaelovi to kouká z očí. A podle toho, co Jack z jejich pokoje slyšel, protože zdi jsou tenké, nebude to ani tak dlouho trvat, navzdory jejich přítelkyním. Ostatně, Lou má taky přítele. A Zayna. A Caspara.

Ben si opře hlavu a uzná, že by mohl bratrovi po těch letech věřit. Nebo možná doufat. To, že nedokáže Jacka odhadnout, neznamená, že ho nezná. A ve vztahu Jack a Luke to platí obráceně. Když si před tělocvičnou berou svoje tašky a rukavice, Jack musí uznat, že tahle terapie v autě byla účinnější, než bude jejich zápas. Nemá z Bena strach. Jack je zdatnější než Ben, ačkoliv se to nezdá. Je rychlejší, mrštnější, znalejší technik a psychologicky schopnější. Ben je jenom fyzicky silnější. V boxu je to spíš slabost, ale chápe Benovu potřebu vybít si vztek. Ostatně, právě proto Jack s boxem začal. Vztek na otce mají v rodině. Liz se nerozvedla jenom kvůli Benovi. On jediný by to nesl skutečně těžce.

To byla jediná věc, kterou matka nesvěřila nejstaršímu synovi, ale tomu prostřednímu. Nemohla by Bena oddělit od Jacka. Jack je jako prostřední sourozenec schopný postarat se sám o sebe, žít jako jedináček. Dokonce i s jejich otcem. A bez matky. No a pak, Ben Luka potřebuje, a Jacka ještě víc. Dá se říct, že Jack je jeho skála, důvod, účel. Musí to být zvláštní pozice, pro Bena. Šest let měl mladšího sourozence, a pak dostal Luka.

Jack si nadhodí tašku na rameni a gestem vyzve bratra, aby jej následoval. V šatně k sobě sedí zády, a když si navléknou rukavice, do tělocvičny se vydají bok po boku. Jack není Benův mladší sourozenec. Ben upřímně pochybuje, že s Jackem vůbec sourozenci jsou. Jack mu není vůbec v ničem podobný. Až na ty lícní kosti, bradu, oči, nos, tělesnou stavbu, Luka.

Když už jsou v ringu, stojí naproti sobě a dívají se navzájem do očí, Bena napadne, jestli ten potlačovaný vztek, který neustále cítí, není náhodou sexuální frustrace, kterou se naučil ignorovat a se kterou si neví rady. Jakkoli má strach pojmenovat svou sexualitu, ať už existující či nikoliv, pravdou zůstává, že věci a okolnosti pojmenováváme, abychom se je naučili rozpoznat. Ben odmítá svou sexualitu brát na vědomí. A poprvé ho napadne, že je to možná velká chyba. Co když tomu všemu jenom špatně porozuměl, a puberta mu vložila do rukou jen chybný obraz mezilidských vztahů.

Už první úder ho ujistí o tom, že frustrace nemá se vztekem nic společného. Za špatnou obranu dostal ránu do čelisti, která je stejná jako je Jack; výstižná, praktická, a ani zdánlivě tak melodramatická, jak se může na první pohled zdát. Přesto velmi dobře míněná.

Ben si to vezme jako radu do života. Jack chápe, že tento souboj má Bena pouze odpoutat od jeho myšlenek. Jeho rány proto nejsou nikterak silné. Přizpůsobí se Benově nedokonalé obraně a dá se říct, že je jejich souboj vyrovnaný.
 


Komentáře

1 Stefi | E-mail | 9. ledna 2017 v 23:33 | Reagovat

Chudák stůl..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama