55.: Schopný neschopný leader protokuluje vyhlášku.

16. září 2018 v 18:03 | Kayleigh |  Prokurátor

Zdravím,
víte, jak se pozná rich bich? Má na sobě jenom pareo, cucá aperol se sodou a džusem, je nalíčená, ačkoli se byla právě koupat v moři, hledí na širou zátoku, na nose tmavé brýle a v ruce má ovládání od klimatizace. Přesně takhle jsem stála na balkoně a přemýšlela o tom, jak napíšu tenhle díl. Za beta děkuju Danče, která se (ne)topí.
"Dobrý večer," pozdraví prezident vespolek. "Vítám vás, jsem rád, že jste přišli, posaďte se."

Přijmu pohodlné křeslo mezi Plagiátorem a Profesorem a připadám si jako na třídních schůzkách na základní škole. Měl jsem si vzít flusačku a pytlík na svačinu. Málem se složím z křesla k zemi. Můj Šéf oddělení vražd pohlédne nejdříve na prezidenta a poté na mne - já mám co dělat, abych udržel vážnou tvář. Nedokážu uvěřit tomu, co se děje. Plagiátor je očividně členem tajných služeb INTERPOLu. Vždycky jsem si myslel, že nejvýše postaveným členem mezinárodních služeb je prezident INTERPOLu, ale očividně jsem se spletl - je to Profesor, který má na starosti nejenom Haagský tribunál, ale očividně také oddělení tajných služeb INTERPOLu - a jsem si jistý, že tyto služby nejsou jenom evropské.

Teď mi dojde, o čem Plagiátor mluvil, když jsem nabídl svůj doprovod - Plagiátor byl ochoten mě chránit. Nechat mi volnou ruku. Ještě pořád jsem mohl ustoupit. Ale teď, mezi Profesorem a Prezidentem, teď už nemůžu. Prezident INTERPOLu je Švýcar, má velmi příjemný britský přízvuk a já záhy cítím, že propadám jeho kouzlu. Je očividně mladší než Profesor, ale o dost starší než můj Šéf.

"Agente," adresuje mne Prezident. "Velice si vážíme vaší spolupráce s INTERPOLem, jsme opravdu rádi, že Vás tu máme. Za posledních pár dní jste dokázal něco, co bych osobně považoval za nemožné. Je neuvěřitelné, jak zdatně se zvládnete orientovat, jak rychle dokážete najít řešení v jakékoliv tíživé situaci. Nevěřil bych, že je něco takového možné, ovšem už dávno vím, že nemám podceňovat Profesorovy agenty. Vaše krycí jméno je Watson, je to tak?"

"A-ano, pane," zakoktám se i na jednom slově, vlastně spíš zalknu. Nemůžu se rozesmát, v některých kulturách je to považováno za neslušné, a já nevím, v jaké kultuře se teď pohybuju. Klidně to můžou být nějaké kanibalistické olašské tlupy, co já vím. "Děkuji Vám, ale myslím, že jsem… si nepřišel pro pochvalu."

Všichni okolo souhlasí a já cítím, že jsem v Prezidentových očích stoupl. Honí se mi hlavou spousta věcí, od touhy ukázat na Plagiátora prstem a bez vysvětlení spadnout smíchy pod stůl, až po očividnou otázku: víte, kdo to je? A pak mě napadne, že oni o všem klidně můžou vědět. Třeba se doopravdy nacházím na prvním zasedání bratrstva.

"Dnes… jsme přišli o velmi důležitého muže," připomene nám Profesor. "A drahého přítele."

Prezident souhlasně zabručí: "Dnešní útok byl velice nečekaný. Nikdo neměl ani vědět, že se zde soudce nacházel. Doufám, že i nyní se Váš tým, Watsone, projeví jako velice zdatný. Chci najít viníka co nejdříve. Není přece možné, aby nám atentátník takového typu proklouzl mezi prsty. Věřím vašemu vedení i vašemu týmu, který tuším momentálně čítá čtyři lidi. Jste schopný leader."

Schopný leader. Prezident si myslí, že jsem leader, a ještě navíc schopný. No což o to, schopný jsem asi pěkných píčovin, když se tak rozhlížím kolem sebe, ale leader určitě nejsem, a určitě v této situaci nejsem na koni. Mám potřebu se hystericky rozesmát a začít vyprávět, jak jsem masturboval nad Jejími korzetovými šaty. Nemají nejmenší tušení, kdo téhle akci vládne, kdo ji vede a kdo ji snad předvídá, nebo se nechává děním naopak vést…?! Nevím vůbec nic, ale nevím, v jakém kruhu že jsem se to ocitl, a proto se rozhodnu hrát na profesionalitu. Přikývnu Prezidentovým slovům a pohlédnu na Plagiátora vedle sebe: "Vážím si vaší důvěry i vašich slov, pane, jistě chápete, že na tomto případu máme i osobní zájem, Profesor je mým učitelem i přítelem, samosebou chci, aby tento případ byl vyřešen a my viníka dopadli. Ale rád bych upozornil na fakt, že nikoliv já, leč zde přítomný agent je vedoucím akce. Je zkušenější a znalejší této problematiky než já."

Prezident pozvedne obočí: "Chtěl jsem, abyste se vedoucím akce stal Vy. Ale pokud si myslíte, že je to vhodné…"

Plagiátor taktně nemluví a já nedovolím, aby promluvil, pokud sám mluvit nechce. Všichni několik vteřin mlčí a já začínám být nervózní. Z nějakého důvodu mě napadne, že bych se měl naučit vyšívat. Tyhle chvíle ticha by pak byly mnohem méně tíživé. Prezident i Fury si měří střídavě mě a střídavě Plagiátora, jako by sami nevěděli, proč sem byli zavoláni.

Já taky nemám nejmenší tušení, ale vím, že mi Náměstek říkal, že se mnou chce mluvit Prezident, že na mě bude v Lyonu čekat. Na to, že jsem tu v podstatě neměl být, kdybych se nenabídl, že Plagiátora doprovodím, se tu se mnou očividně počítalo. Já ještě jednou zvážím, kdo vlastně Agent vedle mne, známý jako Plagiátor, je. Očividně jsem zde byl pozván, ale Plagiátor byl ochoten mi nejenom poskytnout alibi, ale chránit mě i od jejich vlivu, kdybych si to přece jenom rozmyslel. Pak mě ale napadne něco jiného - udělal jsem mu čáru přes rozpočet…?

Profesor vydechne a chvíli mluví o onom zavražděném soudci. Jeho tryznu neposlouchám, ačkoli se Profesor zdá upřímný, nemůžu se přinutit mu věřit. Chvíli si prohlížím členy této společnosti, chvíli přemýšlím nad cestou do nejbližšího zverimexu pro další králíky pro Naghiniho, protože se bojím, že by za oběť v dalších pár dnech padlo Wilsonovo kotě. Profesor nám všem nalije bourbon a my připijeme vzpomínce mrtvého soudce. Já svou sklenku vyprázdním ve vteřině čistě proto, že se buď každou chvíli rozbrečím, nebo rozesměju.

"Je… načase, abychom mluvili otevřeně," navrhne Prezident s mlasknutím a odloží sklenku na stolek, aby mu záhy bylo Profesorem dolito.

Myslel jsem, že se nacházíme v prostorách tajných složek INTERPOLu, ale zdá se, že jsme někde jinde. Tohle místo očividně hostí Profesor, nikoliv Prezident - mohli bychom se nacházet v jeho pracovně? Vím, že nějakou má v Haagu, a samozřejmě v Tokyu, pokud už Tokyo neopustil. Ale pokud jsou tajné služby v rukou Profesora a ne Prezidenta INTERPOLu, jak je možné, že tu nejsou další příslušníci vysoké politiky? Pokud se skutečně jedná o promyšlený a tedy teroristický útok za účelem výhradně politickým, očividně, jak je možné, že se do toho nemíchá NATO nebo Schengen?

"Nejspíš bychom měli, asi se to," Prezident se opře do křesla a vydechne. "...hodí."

Z nějakého důvodu se všechny pohledy stočí na mě.

"Mluvte, chlapče," ponoukne mě Profesor. "Co si o posledním týdnu myslíte vy."

Plagiátorův výraz je nečitelný a já začínám chápat jeho posedlost neplánováním. Protože i kdybych chtěl říct, že mě to nevzrušuje, celá tahle hra, že mi to nedělá dobře, jak se na mne tito mocní muži dívají, že mě netěší pohled na zlomeného Profesora, že mi nelichotí pohled Furyho, který jasně říká, že jsem ho zaujal, a mého Šéfa, který se na mě dívá s očekáváním, i kdybych chtěl stokrát říct, že mě to děsí k smrti, že se mi chce zvracet, že je toho na mě příliš, že nevím co dělám a že se bojím, že jsem šílený strachy a že jsem se ztratil jak v téhle rozepsané větě, tak i ve vztazích a možnostech, které má i případ Plagiátor i tato nově rozepsaná kniha, a dokonce i kdybych přiznal, že vím, kdo je vrah a kdy se objeví skutečný pachatel na scéně…

...dokonce ani v té chvíli bych nechtěl, aby to bylo jakkoli jinak, než jak je hra rozmístěna právě v tomhle okamžiku. Měl bych mít strach. Měl bych si hlídat záda, měl bych trpět stihomamem, měl bych brečet do polštáře a budit se z nočních můr.

Ale mně se třese hlas vzrušením.

"Myslím si," a dám si záležet na tom, abych se podíval Profesorovi do očí, když to říkám. "Že je načase vyhlásit protokol Plagiátor."
 


Komentáře

1 Hentai no Kame | 16. září 2018 v 22:55 | Reagovat

Naposledy som sa tak spravila nad prvou knihou Isaaca Asimova.

2 최이유 | Web | 20. září 2018 v 20:32 | Reagovat

Nějak mi došly díly 😂 a to mám marodit ještě týden.

No tak jsem z toho parádně v piči, páč mi přijde, že v tom všem nehraje roli ani tak Plagiátor jako někdo třetí, protože zabili někoho, kdo v plánu Plagiátora nebyl. Protokol Plagiátor... Zajímavý název pro postupy vyšetřování, ale myslím, že to bude tak jako tak k hovnu, protože se to zas nějak pojebe a všichni chcípnou. Tentokrát chcípne i Plagiátor a ONA se triumfálně vrátí.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama